Slovník pojmů

pojmy jsou řazeny abecedně

Analogové hodinky

Zobrazení času pomocí hodinové, minutové a vteřinové ručičky.

ATM

Používá se ve vztahu k vodotěsnosti hodinek, vyjadřuje počet atmosfér, který na hodinky působí v rámci vodního sloupce v laboratorních podmínkách. 1ATM=10 metrů vodního sloupce. 

Datumovka

Zobrazuje v "okénku" na ciferníku aktuální datum. Obsahuje vždy 31 čísel dnů, u kratších měsíců je nutné vždy datum ručně přetočit. 

Indexy

Určují jednotlivé časové úseky na hodinkách (vteřiny, hodiny). Jsou vyznačeny podle designu různými prvky.

Kalibr strojku

Určuje konkrétní typ/generaci strojku.

Korunka

Jedná se o jakousi páčku typicky na pravé straně hodinek, díky které na hodinkách nastavíte čas, datum a popřípadě zapnete stopky podle konkrétních funkcí. 

Luminiscenční ručičky

Díky vrstvě speciálního "nátěru" absorbující světlo jsou ručičky čitelné po několik hodin i za tmy. Zdánlivě tak ve tmě "svítí".

Minerální sklíčko

Nejrozšířenější druh sklíčka s vysokou odolností vůči tlaku a dlouhou životností.  

Miyota strojek

Japonské strojky vysoké kvality s dlouholetou tradicí. Jsou rozšířené primárně u hodinek střední cenové kategorie.

Nerezová ocel 316L

Je jedním z druhů chirurgické oceli. Obsahuje chrom, nikl a molybden a tyto příměsi zaručují vyšší lesk, dobrou pevnost a odolnost vůči korozi i teplu. Pro své vlastnosti je tak využívána k výrobě hodinek šperků. Je navíc 100% recyklovatelná. 

Páčka na sejmutí řemínku ("Quick release")

Pomocí ní jednoduchým pohybem během sekundy sejmete či nasadíte řemínek. Nachází se na stěžejce a je pro ní "vyšitá" dírka na řemínku. Je hladká a drobná, při nošení ji nijak nepocítíte.

Quartz baterie

Pohon hodinek zajišťuje baterie, která dodává energii strojku a díky tomu se ručičky na hodinkách pohybují. Životnost je obvykle 1-3roky, poté je nutná výměna.

Safírové sklíčko

Sklo typické pro extrémní odolnost proti poškrábání. Jeho tvrdost je na Mohsově stupnici jen o stupeň nižší, než tvrdost diamantu. Je však náchylné na tvorbu odlesků a nemá takovou odolnost jako minerální sklíčko. 

Sekundová ručička

Vykoná 60 pohybů za sekundu a ukazuje aktuální průběh minuty.

Spona

Kovový/nerezový uzavírací mechanismus u řemínku hodinek, pomocí kterého řemínek uzavřete do zdířky požadované délky.

Stěžejka

Též osička či tyčinka - jedná se o drobnou kovovou pružinku, která drží řemínek s ciferníkem pohromadě. Lze ji vypružit pro sejmutí/výměnu řemínku.

Tah

Označení pro kovový (nerezový) řemínek u hodinek.

Voděodolnost

Nejnižší stupeň ochrany proti vlhkosti / vodě. Jedná se o základní vlastnost odolávat krátkodobému působení vlhkosti a vody. 

Vodotěsnost

Schopnost hodinek být ve vodě i ponořené a delší dobu být vystaven tlaku vody. Běžně se udává ve třech různých jednotkách: metrech (M), barech (BAR) nebo atmosférách (ATM). Více se dočtete na stránce Vodotěsnost hodinek.