Vodotěsnost hodinek

Nejprve si ujasníme pojmy...

Voděodolnost vs vodotěsnost

Byť to na první pohled nemusí být jasné, mezi těmito pojmy je rozdíl. Voděodolnost je jakási základní vlastnost odolávat krátkodobému působení vlhkosti a vody. Kdežto vodotěsnost je už schopnost být ve vodě i ponořen a delší dobu být vystaven tlaku vody. Platí to nejen pro hodinky.

Určitě byste tak při výběru hodinek měli hledat spíše vodotěsnost. Protože ať už chceme nebo ne, do styku s vodou se hodinky dostávají denně. Ať už při mytí rukou, dešti nebo v létě při pocení. 

Vodotesnost-web_1

 

Vodotěsnost pod drobnohledem

Pozor na označení "water resistant" samostatně. To se používá u hodinek, které se nesmějí dostat do přímého kontaktu s vodou. Maximum "vody" pro ně představuje působící vzdušná vlhkost. Takto označené hodinky si s sebou rozhodně neberte v horkých letních dnech, kdy se Vám potí zápěstí. Natož někam do bazénu aj...

Označení "water resistant" (někdy i "waterproof") spolu s označením hloubky v metrech nebo tlaku v atmosférách (atm) se používá u odolnějších hodinek. Vodotěsnost hodinek se běžně udává ve třech různých jednotkách. Nejčastěji se setkáte se spojením ATM (atmosféry). Můžete ale vidět také označení v metrech (m) nebo barech (bar). Všechny tři jednotky označují jednu veličinu a tou je tlak vodního sloupce, který na hodinky působí. 1 metr vodního sloupce odpovídá tlaku 0,1 baru nebo 0,1 atmosféry. Když je tedy uveden na hodinkách údaj 100 m, 10 bar nebo 10 atm, vždy to znamená, že hodinky v laboratorních podmínkách vydrží tlak vody, který je ve 100 metrech při normou stanovené teplotě a hustotě vody.

voda

Co je ovšem častým mýtem je to, že hodnota vodotěsnosti zároveň znamená hloubku, do které se s hodinkami bez úhony může potopit i majitel hodinek. Teoreticky tomu tak je, ovšem za předpokladu, že se člověk potopí do čisté klidné vody bez hnutí a za stálé teploty. Taková situace je však více než málo pravděpodobná, skutečná bezpečná hloubka v běžném životě je daleko nižší. Testy hodinek probíhají v laboratorních podmínkách a tedy za ideálních předpokladů. Ty ale při potápění běžně nenastanou. Namáhání hodinek pod vodou závisí také na tom, jak se s nimi pohybujete, zda s nimi do něčeho neudeříte. Pokud se potápíte v moři, ohrožuje je agresivní slaná voda a jiné chemikálie.

 

Vodotěsnost v praxi

Jak tedy jednotlivá označení úrovní vodotěsnosti přenést do každodenního života? Podívejte se na naši schématickou tabulku:

Vodeodolnost-web

 

Vodotěsnost hodinek Lington

Určitě jste si všimli, že nejsme značka, která by se soustředila na "potápěče"... Vodotěsnost jednotlivých edic je tedy následující:

První edice (ed1) - vodotěsné 30M / 3ATM
Druhá edice (ed2) - vodotěsné 30M / 3ATM
Třetí edice (ed3) - vodotěsné 50M / 5ATM
Čtvrtá edice (ed4) - vodotěsné 50M / 5ATM
Pátá edice (ed5) - vodotěsné 50M / 5ATM

 

Doufáme, že už máte jasnější představu, co to vodotěsnost znamená a jaké hodinky vybrat pro Vaše potřeby.