Nejprve si ujasníme pojmy...
Voděodolnost vs vodotěsnost
Byť to na první pohled nemusí být jasné, mezi těmito pojmy je rozdíl. Voděodolnost je jakási základní vlastnost odolávat krátkodobému působení vlhkosti a vody. Kdežto vodotěsnost je už schopnost být ve vodě i ponořen a delší dobu být vystaven tlaku vody. Platí to nejen pro hodinky.
Určitě byste tak při výběru hodinek měli hledat spíše vodotěsnost. Protože ať už chceme nebo ne, do styku s vodou se hodinky dostávají denně. Ať už při mytí rukou, dešti nebo v létě při pocení.
Vodotěsnost pod drobnohledem
Pozor na označení "water resistant" samostatně. To se používá u hodinek, které se nesmějí dostat do přímého kontaktu s vodou. Maximum "vody" pro ně představuje působící vzdušná vlhkost. Takto označené hodinky si s sebou rozhodně neberte v horkých letních dnech, kdy se Vám potí zápěstí. Natož někam do bazénu aj...
Označení "water resistant" (někdy i "waterproof") spolu s označením hloubky v metrech nebo tlaku v atmosférách (atm) se používá u odolnějších hodinek. Vodotěsnost hodinek se běžně udává ve třech různých jednotkách. Nejčastěji se setkáte se spojením ATM (atmosféry). Můžete ale vidět také označení v metrech (m) nebo barech (bar). Všechny tři jednotky označují jednu veličinu a tou je tlak vodního sloupce, který na hodinky působí. 1 metr vodního sloupce odpovídá tlaku 0,1 baru nebo 0,1 atmosféry. Když je tedy uveden na hodinkách údaj 100 m, 10 bar nebo 10 atm, vždy to znamená, že hodinky v laboratorních podmínkách vydrží tlak vody, který je ve 100 metrech při normou stanovené teplotě a hustotě vody.
Co je ovšem častým mýtem je to, že hodnota vodotěsnosti zároveň znamená hloubku, do které se s hodinkami bez úhony může potopit i majitel hodinek. Teoreticky tomu tak je, ovšem za předpokladu, že se člověk potopí do čisté klidné vody bez hnutí a za stálé teploty. Taková situace je však více než málo pravděpodobná, skutečná bezpečná hloubka v běžném životě je daleko nižší. Testy hodinek probíhají v laboratorních podmínkách a tedy za ideálních předpokladů. Ty ale při potápění běžně nenastanou. Namáhání hodinek pod vodou závisí také na tom, jak se s nimi pohybujete, zda s nimi do něčeho neudeříte. Pokud se potápíte v moři, ohrožuje je agresivní slaná voda a jiné chemikálie.
Vodotěsnost v praxi
Jak tedy jednotlivá označení úrovní vodotěsnosti přenést do každodenního života? Podívejte se na naši schématickou tabulku:
Vodotěsnost hodinek Lington
Určitě jste si všimli, že nejsme značka, která by se soustředila na "potápěče"... Vodotěsnost jednotlivých edic je tedy následující:
První edice (ed1) - vodotěsné 30M / 3ATM
Druhá edice (ed2) - vodotěsné 30M / 3ATM
Třetí edice (ed3) - vodotěsné 50M / 5ATM
Čtvrtá edice (ed4) - vodotěsné 50M / 5ATM
Pátá edice (ed5) - vodotěsné 50M / 5ATM
Doufáme, že už máte jasnější představu, co to vodotěsnost znamená a jaké hodinky vybrat pro Vaše potřeby.